5 tévhit az álláskeresésről

Karrierszerviz

1. ,,Protekció nélkül biztosan nem tudok bekerülni sehova.”

Gyakori feltételezés, hogy a mai munkaerőpiacon akkora a verseny, hogy már nem lehet egy vállalathoz megfelelő hátszél nélkül bekerülni. Mielőtt ezt elkönyvelnénk, érdemes a munkáltató oldaláról szemlélni a kiválasztást. Számára az ideális pályázónak rendelkeznie kell azokkal a tulajdonságokkal és képességekkel, amelyekkel a cég eredményességét növelni tudja, képes elvégezni a rábízott feladatokat, és teljesítményével hozzájárul a vállalati tevékenységhez. Ehhez azonban olyan szaktudás és motiváció szükséges, amely egyetlen jó beajánlással sem kiváltható. Egy professzionális pályázati anyaggal és magabiztos fellépéssel biztosan sikeres lesz a jelentkezés protekció nélkül is.

2. ,,Érdemes mindent beleírni az önéletrajzba, mert így sokkal professzionálisabbnak néz ki.”

Sajnálatos tény, hogy az önéletrajz elkészítéséhez nincsen elég háttérinformációja a pályázóknak, ezt nem tanítják meg az iskolapadban. Lehet egy önéletrajz szépen megformázott és jól felépített, de nem érdemes oldalakon keresztül taglalni a meglévő tudást és képességeket. A túl sok információ nem jó a munkáltató számára, hiszen azt szeretné látni, hogy a pozíció betöltéséhez milyen kompetenciákkal rendelkezik a jelölt. Például egy menedzseri munkakör esetén nem szükséges kitérni a vendéglátós tapasztalatokra az egyetemi évek alatt. Szakmailag megfelelő jelentkezési anyagot összeállítani nem könnyű feladat, így érdemes profi szakember segítségét kérni abban, hogy miket érdemes kihangsúlyozni. Az sem baj, ha a jelentkezőnek több önéletrajza van, amelyekben más és más kerül előtérbe, így biztos, hogy a megpályázott pozícióra elegendő információt tud nyújtani magáról.

3. „Felesleges megírni a motivációs levelet, hiszen úgysem olvassa el senki.”

A fenti állítás hatalmas tévedés, amellyel jelentősen csökken a sikeres jelentkezés esélye. A motivációs levél fogalma viszonylag újkeletű a kiválasztási folyamatokban, így érdemes beszélni a jelentőségéről. A cégek számára az egyik legfontosabb tényező, hogy a pályázónak legyen ismerete a vállalati kultúráról, informálódjon leendő munkahelyéről. A motivációs levélben tehát mindez megmutatható, ezáltal a megítélés pozitív lesz, hiszen a jelentkező vette a fáradtságot és utána nézett a vállalatnak. Emellett pedig a saját tudását és képességeit kihangsúlyozva biztosíthatja a munkáltatót arról, hogy ő a legmegfelelőbb személy a pozíció betöltésére. Sokkal eredményesebb egy jól informált álláskereső, aki az időt nem sajnálva elküldi a motivációs levelet is az önéletrajz mellé. HR-esként biztosan állíthatjuk azt, hogy ugyanolyan fontossággal és súllyal bír a motivációs levél a jelentkezés során, mint az önéletrajz. Sőt, ahol hangsúlyozottan kéri a munkáltató, ott hiába van egy jól összerakott CV csatolva, ha nem küldjük el mellé a motivációs levelet, akkor el is veszik azonnal a bekerülés esélye.

4. „Elküldök 20-30 jelentkezést, egyik majdcsak összejön!”

Sajnos minden HR munkatársnak szembesülnie kell olyan jelentkezéssel, amikor nem tudja eldönteni, hogy vajon a pályázó mit szeretett volna elérni. Sokan gondolják úgy az álláskeresők között, hogy ha egy vagy két elvárás teljesül, akkor a többitől el kell tekinteni és érdemes elküldeni az önéletrajzot, hátha átcsúszik a rostán. A próbálkozások száma végtelen és nincsen eredmény. Szeretnénk eloszlatni a téves feltételezést, nem véletlen az, hogy egy álláshirdetés feladásakor a munkáltató pontokba szedi mindazon képességeket, amellyel rendelkeznie kell annak, aki szeretné betölteni a pozíciót. Ez nem szőrszálhasogatás, nem hasra ütés, hanem tényleges elvárás, így nem érdemes olyan munkakörre jelentkezni, ahol a feltüntetett kompetenciák közül több, mint 2 nem teljesül.

5. „Már egy hete nem válaszoltak, erről is lemondhatok.”

A HR szakma nem csak a kiválasztásból és toborzásból áll, sokrétű a feladatok sora és a munkatársaknak is éppen annyi idejük van a munka elvégzésére, mint mindenki másnak. Ezért nem szabad kudarcként megélni azt, ha a leadott pályázás után nincs azonnali visszajelzés. Érdemes ebben a helyzetben is proaktívnak lenni és egy rövidebb idő elteltével érdeklődni a megadott elérhetőségeken, hogy biztosan sikeresen megérkezett-e a leadott jelentkezési anyag, mikor várható tájékoztatás a további lépésekről. Ez semmiképpen sem kell tolakodásnak tekinteni, sőt, ezzel akár segíteni is lehet a jelentkezés gördülékenységét, valamint a motivált hozzáállás pozitív megítéléshez vezet a vállalat részéről.