Tudatosság, avagy a „pontosan tudom, mit akarok készség”
A díjmentes igényfelmérési konzultációkon és a karrier coachingok során gyakran az első percben kiderül, mi az álláskereső sikertelenségének egyik legfőbb oka. A legtöbben egyáltalán nem tudják, pontosan mit szeretnének, csak annyi biztos, azt nem, ami most van. Ez első lépésnek nyilván kiváló, és elindíthatja az embert a változás útján, de hosszú távú sikert ne várjuk ilyen kósza gondolatoktól. A karrierépítésre vagy állásmódosításra érdemes stratégiaként tekinteni, amiből kihagyhatatlan a tervezés, célkitűzés, és a helyzetelemzés. Fogj egy papírt és írd le, mi az, amivel most nem vagy elégedett a munkádban, mit nem szeretsz a cégedben, milyen elvárásaid vannak a jövődet illetően stb. Csak ezen pontok pontos tisztán látásával lehet esélyed arra, hogy olyan állást találj, ami hosszú távon képes elégedettséggel eltölteni és támogatni a karrier-céljaidat. Ez az önelemzés sokszor nem egyszerű munka, és nehéz felismerni azt is, miből lehet, és miből nem érdemes engedni.
Alaposság, avagy az „elég időt és figyelmet szentelek a keresésre és pályázásra” képessége
A második olyan készség, aminek hiánya gyakran felszínre kerül a sikertelen álláskeresők körében, az az alaposság. A szakemberek, kudarcélmények felhalmozása után fordulnak hozzánk segítségért, amikor már úgy gondolják, ők mindent megtettek és nem értik, miért nem jön a siker. A „mindent megtettem” beidegződés mögött általában inkább a a „nem is tudom igazán, mit kéne tennem” áll. Az, hogy 3 helyre elküldtél egy-egy önéletrajzot nem tudatos karriertervezés. A 21. századi álláskeresőknek nem elég csak ülni, és várni a sült galambot. Regisztrációk, feliratkozások, pozíciónként optimalizált önéletrajzok hozhatják csak el rövid időn belül a várt sikert. Ez időt, energiát, és nem utolsó sorban álláspiaci háttértudást kíván meg az pályázóktól.
Felkészültség – avagy a „tudom, hogy mit és miért csinálok” képessége
Az előzőhöz szorosan kapcsolódik a felkészültség. Több mint 500 szakembernek segítettünk már a váltásukban. Kivétel nélkül, mindegyiküknek hiányosak voltak az álláspiaci ismereti. A legtöbb tőlünk segítséget késő szakember még soha nem keresett állást. Nem látják át a HR-esek, a fejvadász cégek működését, a döntési mechanizmusokat, nem tudják, milyen stratégiát kövessenek a bértárgyaláson, mit kérdezzenek az interjún, csak sodródnak, ennek eredménye pedig vagy a kudarcélmény, vagy az, hogy inkább maradnak a meglévő rosszban.
A fenti skillek megszerzésében sajnos nem igazán támogatta az oktatás sem a ma már 30-40-es generációt.
Szolgáltatásinkkal stabil álláspiaci ismereteket mellett gyakorlatias tudást, stratégiát és pályázati anyagokat is átadunk a szakembereknek.
Jelentkezz most!