Vezető Álláskeresés Karrierszerviz

Vezető szerepben: így válts, erre készülj!

1024 683 Karrierszerviz

Vezető beosztást elérni nem egyszerű feladat. Bizonyítanod kell, hogy felelősen végzed a munkád, komplexen gondolkodsz és jó szociális készségeid vannak. Hol érdemes szintet lépni, a meglévő munkahelyeden vagy új helyen, hány évesen, mennyi tapasztalat után? Ezen kérdések megválaszolásában Somodi Bettina toborzási specialista segít neked.

Mindenkiből válhat jó vezető, ha tesz érte, hogy fejlessze a személyiségét és készségeit. Egy jó vezető nem feltétlen azért jó, mert jobban ért a szakmájához, mint mindenki más. Onnan ismerszik meg, hogy jól bánik az emberekkel, hatékonyan közvetít a vezetőtársak és beosztottak között. Komplexen lát rá a problémákra, megoldásra törekszik, elsősorban tulajdonosi szemmel. Felelősen áll bele a feladatokba.

Ahhoz, hogy vezető pozícióba kerülj, neked kell kitaposnod a saját utad!

A készségek fontosak, de ahhoz, hogy megmutasd, jó vezető válhat belőled, magadnak kell olyan feladatokat kerítened, amelyen keresztül bizonyíthatsz. Ha elvégzed a szükséges feladatokat, és felelősséget vállalsz olyasmiért is, amely nem közvetlenül a te hatókörödbe tartozik, meggyőzően hat.

Bettina rávilágít, hogy vannak esetek, amikor első ránézésre különös jelentkezővel találkozik vezető pozícióra való toborzás során. „Sok kérdést vet fel, ha egy szakember 35 éves kora után még csoportvezetői szintet sem ért el a karrierjében. Ilyenkor felmerül, hogy nem elég ambiciózus, vagy hogy nincsenek meg a szükséges képességei.” A szakértő ezzel együtt leszögezi, hogy akikben megvannak a kellő képességek, azokat legtöbbször észreveszi és kiemeli a szervezet. Ha ez elmarad, akkor a szakembernek kell proaktívan fellépniük, hogy észrevegyék őket. Elsősorban úgy, hogy olyan feladatokat vállalnak, amelyeknél érvényesíthetik a vezető pozícióhoz illő képességeiket.

Miért nem emelnek vezető pozícióba?!

Kézenfekvőnek tűnhet, hogy bekopogj a főnöködhöz, és direkten kampányolj az előléptetéséért. Ám a toborzási specialista szerint rég rossz, ha valakinek kardoskodnia kell a saját vezetői képességei mellett. „A gyakorlatban kell bizonyítani. Vállalj olyan projektet, ahol tudható, hogy megcsillogtathatod a képességeidet. Keress olyan plusz feladatot, amely elvégzésekor kiderülhet, mennyire ügyesen menedzselsz le egy folyamatot. Bármi lehet ez, és bármilyen szakterületen működik. Szavakkal nem fogja tudni senki sem bizonyítani, hogy jó vezető.”

Bettina egyúttal elismeri, hogy ha elmentél falig, más megoldást kell keresned. „Ha a jelenlegi pozíciódban már nem fejlődsz szakmailag, és már több ízben is bizonyítottad, hogy jó vezető lennél, ezt viszont senki nem vette észre, senki nem honorálta, váltanod kell. Hogy pontosan mikor jön el ez a pillanat, neked kell látnod, igazodj a saját igényeidhez! Aki jó vezető, úgy gondolom, ezzel a képességgel is rendelkezik. Képes a helyzetét reálisan átlátni. Fel tudja mérni, milyen megoldási stratégiák lehetnek még a tarsolyában, és el tudja dönteni, mikor érett meg a feladatra.

Így válts szintet, lépj elő vezető beosztásba!

Sokakban felmerül a kérdés, mi a jobb megoldás vezetővé válásra. Az aktuális munkahelyen akár éveket várni, míg előléptetnek, vagy új helyen, beleugorva a mélyvízbe? Egyik sem könnyebb út, de nagyon mások, hívja fel a figyelmet Bettina.

Ha valaki egy szervezeten belül lépked előre, és kivárja a vezetői kinevezést, előnnyel indul a vállalaton belül. Az alatta dolgozó kollégák nagy eséllyel elfogadják, hiszen tudják, hogy végigjárta a szamárlétrát, egy közülük, ismeri a problémáikat. Ha a friss vezető ügyesen menedzselte a karrierjét, az elismerés adott lesz: minden munkatárs tudja, miért és hogyan jutott odáig. Ugyanakkor megvan az esélye annak is, hogy pont ez okoz nehézséget. Amikor egy nappal korábban még egy volt a többiek közül, kihívást jelenthet vezetőként újrapozícionálnia magát. Ellenben egy új munkahelyen az első időszakban a munka legnagyobb részét az emészti fel, hogy elismertest vívjon ki magának. Megismerkedjen a többiekkel, és hitelt szerezzen magának vezetőként.

A toborzási specialista szerint szakmánként tudható, mennyi az az egészséges időtartam, amíg érdemes várni egy kinevezésre. Ha akkor sem történik meg a várva-várt előléptetés, akkor jobb döntés lehet a mélyvíz. Manapság nem érdemes 10-20 évet várni a vezető pozícióra.

Készen állsz a szintlépésre?

Regisztrálj a Beck & Partners oldalára IDE kattintva, és várd, hogy a fejvadász csapat tagjai a számodra érdekes ajánlatokkal keressenek meg!

Leave a Reply