Barion Pixel
elbocsátás kirúgás felmondás karrier karriertippek karrier tipp álláskeresés tippek álláskereső állás önéletrajz állásinterjú karrierszerviz

Elbocsátás utáni távozás emelt fővel: lehetséges és érdemes!

1024 576 Karrierszerviz

Egy munkaviszony vége, különösen, ha nem te vagy, aki meghozod ezt a döntést, nagyon fájó tud lenni. Kétségeket ébreszthet benned önmagaddal szemben, elbizonytalaníthat, árthat az önbizalmadnak. Holott még a lelkiismeretesen, tisztességesen dolgozók is járhatnak így, a jelenlegi gazdasági helyzetben egyre többször olvasni hasonlóról. Mutatjuk, hogy tudsz a legeredményesebben kijönni abból, ha elbocsátás miatt alakítanod kell a karriereden!

Az elbocsátás akkor lesz jogszerű, ha négy feltétel teljesül egyidejűleg a munkaadó részéről:

  1. megfelelően megindokolja a döntését,
  2. a munkaidőddel arányos felmondási időt állapít meg,
  3. biztosítja számodra a felmentési időt,
  4. valamint a nála töltött éveidnek megfelelően végkielégítést biztosít.

A részletekről az Álláskereső Blogon olvashatsz, ide kattintva.

Így zajlik az elbocsátás más-más cégnél

Somodi Bettina, a Karrierszerviz karriertanácsadójának tapasztalata szerint az elbocsátás kommunikációja attól függ, mekkora vállalatnál egyszerre hány embert érint. „Nagyvállalatnál, sok munkavállaló elbocsátásakor nem ritka, hogy egyszerű, írásban megfogalmazott sablon emailt kap minden elbocsátott munkavállaló. Nemrég a Facebook 11 ezer dolgozónak mondott fel egyszerre ilyen módon. Azonban kisebb vállalatoknál általában a közvetlen felettes vagy egy erre kijelölt HR-es közli a rossz hírt személyes formában.

A szakértő elmondása szerint – bár válságos időkben kevéssé jellemző, de – nem ritka, hogy a vállalat igyekszik segíteni az elbocsátott munkavállalónak. Ennek formája lehet plusz juttatás, vagy akár az elhelyezkedésének valamilyen segítsége, például ajánlólevél megírása. Ez attól függ, hogy az elbocsátott mennyire volt amúgy értékes személy a vállalatnak. Ha a kulcsemberek egyike volt, vagy aki már hosszú ideje erősítette a csapatot, több segítséget remélhet, mint egy láncszemként dolgozó.

Távozás emelt fővel: így csináld!

Elbocsátás esetén a legjobb, amit tehetsz, hogy miután letisztázzátok a körülményeket és határidőket, korrektül, lelkiismeretesen végzed a munkádat. Ha a helyedre új kolléga kerül, segítsd a betanulását, add át pontosan a nálad lévő feladatokat és azt a tudást, amit azok elvégzéséhez tudnia kell. A karriertanácsadó szerint ilyenkor az az ideális, ha mindent úgy hagysz magad mögött, amivel nem generálsz plusz munkát másoknak. „Értelemszerűen nem arról van szó, hogy egyetlen hónap alatt megtaníts valakit egy szakma alapjaira, de segítened a feladatok átvételében érdemes. Sajnos, ez szerintem csak ritkán valósul meg ebben a formában, mert nagyban függ a cég és az elbocsátott munkavállaló viszonyától. Ha valakivel nem bántak korrektül, nagyon ritkán válik el korrektül.

A szakértő elismeri, hogy ha méltánytalanul ér az elbocsátás, teljesen jogos a sértettséged, szomorúságod vagy haragod. Természetes érzések, de ezek nem változtatnak azon, hogy érdemes rendesen, tisztességgel elvégezned a munkádat az utolsó hetekben is. „Aki sértettségében beint a vállalatának és nem csinál semmit sem az utolsó hónapjában, nem fog elégtételt érezni így sem. Mellette viszont még az emelt fős távozását is meggátolja. Csak azt igazolja a munkáltató felé, hogy jogos volt az elbocsátása.

Vedd a kezedbe az irányítást, alakítsd magad a karriered! Kattints és nézd meg, mi ebben hogyan tudunk segíteni!

Leave a Reply