Az év utolsó két hónapjában valóban lelassul kicsit a munkaerőpiac, ami elsősorban annak köszönhető, hogy a HR-esek figyelme már az év végi kimutatásokra, a jövő év megalapozására irányul, illetve a decemberben jellemző szabadságolások is hátráltatják a toborzási folyamatokat.
Ugyanakkor van két tényező, amiről az álláskeresők keveset tudnak, és ezek egészen más kontextusba helyezik az év végi kereséseket.
Nem lehetetlen
Egyrészt, bár a toborzási folyamatok valóban lelassulnak és talán ritkulnak is, jócskán nyitnak pozíciókat az év ezen szakaszában is. Ráadásul a legtöbb HR osztály gazdálkodik egy bizonyos HR büdzséből, ami pont úgy működik, mint a szabadságok, a fel nem használt összeg nem vihető át a következő évre. Gyakran az utolsó hónapokban eszmélnek rá, hogy maradt még a toborzásra szánt összegből, ezért fejvadászokat bevonva próbálják betölteni a pozíciókat. Sokak felé támasztják a felettesek azt az elvárást, hogy az év végére töltsék fel az állományt, ne maradjon nyitott pozíció, hogy a jövő évet egy teljes csapattal kezdhessék a cégek. Mindkét jelenség gyakori, ezért erősen javasoljuk, hogy ugyanakkora figyelmet és energiát szenteljetek az álláskeresésnek, mint az év bármely más szakaszában.
Alapozás
Az év elején persze új lendület kap minden, így a munkaerőpiac is felpezsdül. Ha valaki úgy dönt, az év végét nyugodtan töltené, és még a karácsonyi vacsorát a régi kollégáival szeretné elfogyasztani, fordítsa a november-decemberben felszabadult idejét az alapozásra.
Időt veszíthet, aki januárban kezdi el átgondolni, merre mozdulnael, vagy, hogy hogyan állnak a pályázati anyagai.