A középiskolából elballagva sem hagyjuk magunk mögött azt a világot, ahol egy közösség kipécézhet valakit, akit rendszeresen bánt. A munkahelyi zaklatás mindig is létezett, ám kezelése, a róla való beszéd újkeletű. Mikor fordul elő, mik a jelei, és ha szabadulnál ebből a helyzetből, hogyan tedd? Ezekre a kérdésekre szedtük össze a legfontosabb válaszokat.
Munkahelyi zaklatás akkor áll fenn, amikor minimum fél éven keresztül, legalább hetente érnek inzultusok egy dolgozót. Ilyenkor egyidejűleg több, a személyiségére és a munkateljesítményére egyaránt befolyással lévő jelenséget tapasztal. A rosszindulatú, főleg a személyt érintő megjegyzések, a lehetetlen és teljességgel kiszámíthatatlan teljesítménybeli elvárások, valamint a közösségből való kirekesztés jellemzik a helyzetét.
Ha három feltétel adott, kialakulhat munkahelyi zaklatás
Azoknál a munkahelyeknél, ahol nincsenek letisztázva a feladatkörök és pozíciószintek, felelősség és határok, ott szinte borítékolható a konfliktus. A munkahelyi zaklatás kiindulópontja többnyire egy fel nem oldott konfliktus, amiben a későbbi zaklatott fél és a leendő zaklató vesz részt. A konfliktus eszkalálódását elsősorban a pozícióféltés, a rivalizálás vagy irigység okozhatja.
Az áldozattá váláshoz bizonyos személyiségjegyek is hozzátartoznak. Ezek a személyek jellemzően nem konfrontálódnak, nem tudják érvényesíteni az értékeiket, kiállni magukért.
Harmadik feltétel az érzelmi intelligencia hiánya a közösségben, és főleg a vezetőségben. Annak híján nehéz felismerni, és még nehezebb gátat szabni a zaklatásoknak, kiküszöbölni az azt kiváltó tényezőket.
Válts időben, de óvatosan kommunikálj az okokról!
Ha munkahelyi zaklatás áldozatává válsz, és segítségére nem számíthatsz – mert akár a vezetőd is a zaklatóid egyike –, értelmetlen maradnod. Váltáskor azonban felmerülhet benned a kérdés, hogy miképpen tálald a döntésed okát egy állásinterjún. A cél kettős: nem akarsz nebáncsvirágként gyengeséget, akár ellenszenvet kelteni az interjúztatóban, de hazudni sem akarsz.
Somodi Bettina karriertanácsadó szerint megvan annak a veszélye, ha valaki mobbingra hivatkozik. „Ahhoz, hogy őszintén kommunikálj erről, egészen biztosnak kell abban lenned, hogy mobbing áldozata lettél. Nehéz téma, mert ha erre hivatkozol, akár azt a benyomást is keltheted, hogy problémás, túlérzékeny vagy, nehéz veled együtt dolgozni. Jobban jársz, ha a konkrét munkahelyi zaklatás helyett annak jeleire hivatkozol. Nem volt előrelépési lehetőség, zavart a következetesség hiánya, nem tudtál tovább fejlődni szakmailag és a többi. Ezek egyike sem hazugság, hiszen, ha valóban munkahelyi zaklatás áldozatává válik valaki, akkor valószínű, hogy ezeket megtapasztalja.”
A szakértő egyben hozzáteszi: nagyon fontos tisztán látnod, hogy milyen helyzetről állítod, hogy munkahelyi mobbing. Ha nem a személyedet, hanem a teljesítményedet, a munkád eredményét éri kritika, észrevétel, az hasznos munkáltatói visszajelzés, aminek révén fejlődhetsz. Ha nehéz megítélni, mi történik veled, körülötted, érdemes egy független, objektív külső segítséget bevonnod, hogy segítsen eldönteni.
Dolgozz olyan helyen, ahol a munkahelyi zaklatás elő sem fordulhat! Válts mihamarabb, mi ebben tudunk segíteni!
Leave a Reply
You must belogged in to post a comment.