Előrelépés? Hol? Hogyan? Mikor?

Karrierszerviz
  1. Mikor esedékes a pozícióváltás?

A karrierépítéséhez fontos, hogy a munkavállalók folyamatosan motiváltak legyenek, újabb és újabb kihívásokat kapjanak, és bizonyos időközönként munkakörükben is változás következzen be, ami természetesen bér formájában is jelentkezik. Egy sokáig betöltött pozíció már nem hoz elegendő szakmai kihívást és új lehetőségeket, így természetes, hogy igény formálódik a feljebb-, vagy továbblépésre. Továbbá motiváló tényező lehet a magasabb bérezés elérése, ami a leggyakoribb indok a váltások során.
Sokáig egy munkahelyen dolgozó szakemberek estében gyakori, hogy eljön egy pont, ahol megreked a karrierjük, és ha ezt nem ismerik fel időben és nem teszik meg a szükséges lépéseket, észrevétlenül kiéghetnek. Egy jól szervezett cég ezt elkerülendően karrier utat biztosít cégen belül a dolgozóinak, kilátásba helyez elérendő célok után járó honoráriumukat, és előrelépési lehetőségeket. Azonban sajnos még mindig kevés cég működik így, ezért a szakembereknek proaktívan kell eljárniuk a cél érdekében.

  1. Cégen belül vagy kívül érdemes új pozíciót keresni?

Az, hogy hová történjen meg a továbblépés, elsősorban a cégen belüli lehetőségektől, szervezeti felépítéstől függ.

A kisvállalkozások esetében nehezebb előrelépni, általában nem tudnak komoly karrier utat biztosítani, viszont a jó cégkultúra miatt gyakran emelnek bért, hogy megtartsák a jó munkaerőt. A multinacionális cégeknél a méretéből adódóan nagyobb esély van a váltásra, emellett rendszeres eljárás, hogy a felszabaduló pozíciókat cégen belül hirdetik meg. Azonban ez sem garantált siker, a  váltás függ a vállalat szemléletétől,  felépítésétől, szabályaitól. Érdemes tájékozódni arról, hogy mik a jelenlegi munkahelyen az aktuálisan meghirdetett pozíciók, lehetőségek.
A legfontosabb minden esetben az őszinte és nyílt kommunikáció a felettessel. A főnököknek fontos tudni, hogy a munkavállalót nem elégíti ki a pozíciója, többre vágyik. A legtöbb helyen értékelni szokták az ilyen fajta őszinteséget, hisz egyenesebb út megadni az esélyt a jelenlegi munkáltatónak, mint rögtön másikat keresni.

  1. Hogyan kell a vezetőnek kommunikálni az előre lépési szándékot?

Ne féljünk jelezni a felettes felé a változtatási szándékot. A lojalitás a legnagyobb munkavállalói erény, éppen ezért a munkáltató legtöbbször szeretné a dolgozóit megtartani és tovább képezni a magasabb pozíciókra.

Ahhoz, hogy sikeresen záruljon a megbeszélés, nélkülözhetetlen a megfelelő alkupozíció. Mind a munkavállalónak, mind a munkáltatónak tisztában kell lennie azzal, hogy a dolgozó szakmai hozzáértése megfelelő és jól végzi a munkáját, eredményes a jelenlegi pozíciójában, ez biztosítja jogosan azt az igényt, hogy új elvárások támaszhatóak a munkáltató felé. Továbbá nem érdemes a béremelés igényét hangsúlyozni, sokkal előnyösebb, ha kiemelten a szakmai fejlődésre törekedés szerepel a motivációban.

  1. Mit mérlegelj még?

Természetes folyamat, ha a munkavállaló szeretne a szakmai tapasztalatai és a munkája alapján nagyobb jövedelmet kapni. Akkor, ha a továbblépést a magasabb bérezés motiválja, lényeges tudni, hogy a cégváltáskor általában nagyobb béremelkedés érhető el, mint a vállalaton belüli feljebb lépés esetében, de ez is teljesen egyedi lehet. Annyi biztos, hogy mindenekelőtt egy őszinte beszélgetésre van szükség saját magunkkal, ahol azt tisztázzuk, egy új pozíció magasabb bérezéssel kielégítené-e az igényeinket, új lendületet adna-e.  Ha alapvető problémáink vannak a munkáltatónkkal, és az értékekkel, munkamódszerekkel nem tudunk egyet érteni, valószínűleg semmilyen feljebb lépés nem lesz elég ahhoz, hogy jó szájízzel a cégnél maradjunk.

Több is érdekel?
INGYENES KONZULTÁCIÓS LEHETŐSÉG:

Ingyenes igényfelmérés konzultáció