A multi cégek jobban fizetnek és stabilabbak, de a KKV vállalatoknál dolgozva van magánélet és rugalmasabbak is. Vagy mégsem? Ezúttal azt tárgyaljuk ki, milyen tévhitek övezik a két cégtípust, amelyben Somodi Bettina, a Karrierszerviz tapasztalt karriertanácsadója lesz segítségünkre.
A karrierváltásban gondolkodók első kötelező lépése, hogy kitalálják, pontosan elképzeljék maguk előtt azt a közeget, helyet, ahol szeretnének dolgozni. Az álláskeresés folyamata – kezdve a megfelelő önéletrajz megírásától a jelentkezéseken át egészen az interjúkon való részvételig – ezen alapszik. Amikor egy álláskereső megtervezi a karrierútjának következő állomását, fontos azt is tisztáznia, hogy milyen céghez szándékozik elmenni. Ugyanis eltérő lehet a munkavégzés jellege a KKV és multi cégek között, noha sok hasonlóságot is mutatnak.
A multi cégek nem fukarkodnak a fizetéssel, de már a nagyobb KKV-k sem!
Fizetés tekintetében ma már nem lehet azt egyértelműen kijelenteni, hogy a multi cégek jobban fizetnek. Vannak olyan 500+ fős, milliárdos árbevételű, KKV szektorba tartozó cégek, amelyek fizetés tekintetében tartják a lépést a multikkal.
„Még mindig elmondható, hogy a KKV szektorba tartozó kisvállalkozások nem tudnak olyan bérekkel operálni, mint a multik” – teszi hozzá Bettina. – „Álláskeresői szempontból könnyebb a bérigényt meghatározni multi cégek esetén, hiszen nincs nagy differencia két multi között. Mindenhol van bérsávokra osztott, kialakított bérrendszer. Ráadásul a legtöbb bérpiaci körkép is ezt a szektort vizsgálja. Emiatt sokkal könnyebb adatot találni arról, hogy mi az elkérhető bér. A KKV szektorban túl sokféle méretű és árbevételű cég tartozik, éppen ezért nehezebb is a bért belőni, felderíteni.”
Kiszámíthatóság: sokakat foglalkoztat, de ettől még másnap kiszervezhetik Indiába
Stabilitás és kiszámíthatóság szempontjából sem egyértelmű, hogy melyik cégtípus van előnyben, sőt. „Gondolhatná az ember, hogy egy több 1000 főt foglalkoztató gigavállalat stabilabb munkaadó, de ez nem feltétlen igaz” – véli a szakember. – „A multi cégekre jellemzőbb az átszervezés, kiszervezés. Lehet, hogy az anyavállalat stabil, de ez nem jelenti azt, hogy ne szervezhetnének ki leányvállalatok teljes osztályait más országokba. Lényegében bárhová, ahol a hazainál olcsóbb a munkaerő.”
Rugalmasság és magánélet: a koronavírus óta megszűnt a különbség KKV-k és multi cégek között
A koronavírus kitörése óta különösen felértékelődött a rugalmasság és a munka-magánélet egyensúlya az emberek szemében, és ehhez mindenkinek alkalmazkodnia kellett. Mára nincsen nagy különbség a két szektor között. A Karrierszerviz karriertanácsadója szerint inkább a munkakör, konkrét szakmai pozíció határozza meg, hogy mennyire tud egy munkaadó rugalmas lenni a munkavégzés tekintetében.
Tudod már, hol dolgoznál szívesen?
Ideje meglépned a váltást, kattints ide, és nézd meg, mi hogyan tudunk neked ebben segíteni!
Leave a Reply
You must belogged in to post a comment.