Barion Pixel

5 leggyakoribb kérdés az állásinterjún

Karrierszerviz

1. Miért jelentkezett erre az állásra?

Nagyon sokszor előfordul az a hiba, hogy a pályázónak nincsen előzetes ismerete a munkaerőt kereső cégről, vagy a megpályázott pozícióról, így csak a hirdetésből kiszűrt adatokra tud hivatkozni, rosszabb esetben pedig leblokkol.  Fontos, ha nem a legfontosabb kérdés a vállalatok számára, hogy a dolgozóik mennyire lojálisak, így ezzel a kérdéssel tudják levonni a következtetéseket, hogy a pályázónak mekkora az érdeklődése a cég iránt, mennyire szeretne ott dolgozni. Mielőtt interjúra mész, érdemes utánanézni annak, hogy a kiválasztott cégnek milyen a vállalatpolitikája, mely területen működik, mik a sajátosságai. Ezt pedig bele kell fűzni a válaszba, melyben kiemelheted a szemléletbeli hasonlóságaidat vagy előfordulhat az is, hogy mindenképpen ennél a cégnél szeretnél dolgozni, ezt érdemes az indoklásoddal együtt elmondani. Természetesen, ha fejvadász cégen keresztül jelentkezel, a hirdető cég kiléte általában nem publikus, ebben az esetben az álláshirdetésben leírtakra kell reflektálni, az ott felsorolt elvárásokra kell megfeleltetned Önmagad, mint szakembert.

2. Mit tekint az erősségeinek?

Azt gondolnád, hogy erről sokkal többet tudsz beszélni, mint a negatív tulajdonságaidról, hiszen az ember mindig jobban tisztában van azzal, hogy mik az erősségei, mint azzal, hogy mi az, amiben kevésbé jó. Azonban sosem szabad elfelejtened, hogy az előnyös tulajdonságok túlhangsúlyozása önteltséget, míg az alul hangsúlyozása álszerénységet vagy bizonytalanságot tükröz. Fontos az egyensúly megteremtése, valamint az, hogy az adott pozícióhoz megfelelően vedd számításba az erősségeket, így elegendő kettő-három releváns dolgot említeni. Cél, hogy magabiztosan tudj beszélni saját magadról.

3. Mit gondol, melyek az Ön gyengeségei?

Az egyik legkritikusabb kérdés, amire számítasz az interjú során. Biztosan gondolkodtál már azon, hogy vajon hogyan kellene arról beszélned, ami saját magaddal szemben kritika, és ellenérzést válthat ki a leendő munkaadódban. Azt tanácsoljuk, hogy mindig próbáld meg pozitív irányba terelni a rossz tulajdonságokat. ,,Túlzottan maximalista vagyok. Szeretném megteremteni a munka és a magánéletem közötti egyensúlyt. Nem tudok annyira magabiztosan beszélni angolul, ezért beiratkoztam egy tanfolyamra, ami segíthet.” Olyan önkritikai gondolatok, amelyek a saját életedben lehet, hogy tehernek bizonyulnak, mégis a munkáltatóban pozitív érzetet keltenek, a fenti esetben azt, hogy precíz vagy, ugyanolyan fontos a munkád, mint a magánéleted, tisztában vagy a hiányosságaiddal és változtatsz is rajta.

4. Miért Önt válasszuk ki?

Első reakció lehet ebben a helyzetben, hogy a legjobb oldaladat szeretnéd mutatni, így elkezded az összes előnyös tulajdonságodat felsorolni, hátha lesz benne legalább egy, ami miatt a legideálisabbnak tűnsz. Ez már nem csak az interjún, hanem a motivációs levél megírásában is gondot okozhat, így érdemes előtte akár saját magadnak is megfogalmazni, leírni, ha nagyon izgulós típus vagy megtanulni a válaszokat. Törekedni kell az önfényezés elkerülésére, de nem szabad háttérbe szorítani a magabiztosságot. Legtöbbször nem azt figyelik a HR munkatársak, hogy mit mondasz, hanem azt, hogy mennyire tudsz gördülékenyen, határozottan válaszolni. Ez a kérdés leginkább arra irányul, hogy mennyire látod reálisan a cég elvárásait és a saját kvalitásaidat. Kiemelendő, hogy a munkáddal támogatást tudnál nyújtani a vállalat működéséhez, ha van specifikációd, akkor azzal az elvárások mely részének tudnál megfelelni.

5. Hogyan képzeli el magát öt év múlva?

Összetett a kérdés, hiszen a potenciális vállalatstruktúrájától függ a válasz, valamint azokat a karrier célokat kell megfogalmazni, amiket a legfontosabbnak tartasz. Érdemes kevésbé kihangsúlyozni a pozíciókat, elérendő munkaköri megnevezéseket, hiszen előfordulhat, hogy egy kisebb cégben szeretnél elhelyezkedni, ahol a munkaköröket általában kevés vagy egy ember tölti be, ez esetben egy vezetői vagy igazgatói poszt megnevezése nem szerencsés. Ugyanez vonatkozik arra is, ha esetleg vállalkozói babérokra törnél, mivel ezzel a leendő munkaadódnak egyértelműen kijelented, hogy nem a cégben képzeled el a jövődet. Emeld ki, hogy szakmai fejlődést szeretnél elérni, szeretnél tanulni és képezni a meglévő tudásodat és előre lépni, amennyiben elégedettek a munkáddal.