Barion Pixel

5 klasszikus állásinterjú-baki

Karrierszerviz

1. Rugalmatlanság és késés

Az, hogy miként is szerepelünk egy állásinterjún, már az interjú előtt megkezdődik.
Mikor megkeresnek minket egy adott cégtől, hogy időpontot egyeztethessenek velünk, felesleges elmondanunk az egész heti beosztásunkat. Legyünk rugalmasak, és ha nem is
sikerül elsőre olyan időpontot megbeszélni, ami mindkét félnek megfelelő, a második ajánlatot igyekezzünk elfogadni!
Miután sikerült találni egy megfelelő időpontot, fontos, hogy ne érkezzünk későn, de túl korán sem. Azzal, ha elkésünk, olyan hátrányt szerzünk, amelyet nehezen lehet kijavítani, hiszen megbízhatatlanságot és pontatlanságot tükrözünk, ami nem túl ideális első benyomás.

2. Nem megfelelő megjelenés

Az ápolt külső az egyik legfontosabb tényező bármilyen kapcsolat kialakításában. Hiszen ki szeretne olyan munkatárssal egy légtérben dolgozni, aki a napi higiéniai rituálét kihagyja, vagy egy partnerrel való megbeszélésre nem megfelelő öltözetben érkezik?! Az öltözet, amelyet illik viselni egy interjún természetesen az állás típusától is függ, ahogy azt már a „Mit viseljünk az interjúkor?” cikkünkben is olvashattátok. Az első benyomás kialakítása 4 másodperc alatt történik. Az elsődleges névjegyünk a külsőnkből adódó összbenyomás, amit később már igen nehéz megváltoztatni.

3. Mi szerepel az önéletrajzunkban?

Sokakkal fordult már elő, hogy megkérték az egyik családtagjukat, barátjukat – akik szerintük jobban értettek hozzá – hogy segítsenek megírni az önéletrajzukat. A segítségkéréssel nincs is baj, azonban hatalmas hiba, ha nem készülünk fel megfelelően „saját magunkból”, és roppant kellemetlen, amikor bele kérdeznek az interjú során egy-egy részletbe, de mi nem tudunk válaszolni. Kiemelten fontos, hogy olyan képességeket ne írjunk bele az önéletrajzunkba, amelyekkel valójában nem is rendelkezünk. Például a „középfokú angol” nyelvtudásról az interjúk során gyakran kiderül, hogy valójában inkább alapfokon megy a nyelv. A ferdítéssel csak rosszul járhatunk, előbb utóbb ki fog derülni az igazság.

4. Leblokkolás

Bárkivel előfordulhat, hogy nem jut eszébe a válasz arra a bizonyos kérdésre, hiszen senki sem tökéletes. Ha speciális területre jelentkezünk, akkor legalább az interjú előtti estén laposan gondoljuk át, hogy pontosan milyen kérdésekre is számíthatunk az interjú során.
Bizonyos területeknél előfordulhat az is, hogy feladatot kell megoldanunk. Alapvetően a legtöbb esetben számíthatunk olyan tipikus kérdésekre, mint a „Mit tart gyengeségének/erősségének?” vagy a „Miért Ön a legmegfelelőbb jelölt erre az állásra?”
 Gyakran éri a jelölteket rövidzárlat azon kérdéseknél is, amelyek az adott céget érintik. Ez ismét csak azt mutatja meg rólunk, hogy nem vagyunk elég felkészültek és professzionálisak, pedig könnyen kiküszöbölhető ez a kellemetlen helyzet, ha kis időt szánunk a potenciális munkahelyünk megismerésére, ami ma már az internet segítségével nem bonyolult feladat.

 

5. Nekünk is legyen kérdésünk!

Ha az interjú végén felteszik a kérdést, hogy „Van-e bármi kérdése?”, merjünk érdeklődni! Az interjúztatók is egy kölcsönös párbeszédre számítanak, így ha felmerült bennünk bármi kérdés, bátran tegyük fel! Akár a juttatásokról, a fejlődési lehetőségekről, magáról a vállalatról, bármiről, ami segít minket a döntésünk meghozatalában, a kételyeink eloszlatásában. Nem szabad elfelejteni, az interjún nem csak az interjúztatónknak kell meggyőzni arról, hogy mi vagyunk a megfelelőek a pozícióra, nekünk is biztosnak kell lennünk benne, hogy a munka ideális számunkra.

 

 


Ezeknek és sok más hibának a kiküszöbölésére hoztuk létre Karrierszerviz szolgáltatásunkat, ahol többek között az állásinterjúkra is felkészítünk és magabiztosabbá teszünk.