Hogyan NE keress állást!

1024 683 Karrierszerviz

Azt mindenki tudja, hogy fontos jó pályázati anyaggal rendelkezni, illetve, hogy egy állásinterjú előtt ildomos alaposan utána nézni adott munkaadó cégnek. Vannak viszont olyan, kevésbé evidens dolgok, melyekre sok álláskereső nem helyez elég nagy figyelmet és tudattalanul bár, de saját elhelyezkedését szabotálja vele.

1. Lassú reakció

Sokan, amikor meglátnak egy számukra szimpatikus álláslehetőséget, halogatják annak megpályázását. Jó esetben elmentik az álláslehetőséget és úgy döntenek még átgondolják párszor, biztos megfelelő-e számukra. Ezzel önmagában nem is lenne semmi probléma, a helyzet viszont az, hogy a legtöbb lehetőségre a feladást követő egy héten belül, akár több tucatnyi pályázati anyag is beérkezik adott hirdető céghez. Természetesen vannak olyan munkaerőhiányos területek, ahol ez a szám nem ennyire magas, de a legtöbb esetben ez a realitás. Éppen ezért, ha valaki mondjuk, csak egy héttel később küldi el pályázati anyagát adott hirdetésre, mint ahogyan annak feladása megtörtént, esélyét arra, hogy ténylegesen eljusson interjúra minden nappal, minden órával folyamatosan csökkenti. A tapasztalatok azt mutatják, hogy 6-7 meghallgatott pályázóból általában már döntést tudnak hozni a cégek arról, hogy kit szeretnének felvenni, így érdemes nagyjából az első 10 pályázó között lenni.

2. Az elérhetetlenség szindróma

Az remek, ha valaki eljut odáig, hogy aktívan beleveti magát a munkakeresésbe és gyors ütemben elküldi pályázati anyagát a megfelelő helyekre. Ami már kevésbé optimális, ha ezt követően úgy „dönt” nem veszi fel az ismeretlen hívószámokat. 🙂 Persze mindenkivel előfordulhat, hogy éppen nem jó időpontban hívják, de ezekben az esetekben is az a minimum, hogy nem felejtődik el a visszahívása a nem fogadott hívásnak. Az pedig, hogy többszöri megkeresésre sem reagál valaki, egyenesen hiba. A javaslatom az, ha valaki állást keres minden esetben reagáljon a telefonos megkeresésekre, akkor is, ha éppen nem ér rá hosszabban beszélgetni. Még mindig jobb az, ha annyit mond ilyenkor az ember, hogy éppen nem megfelelő neki és visszahívást kér, minthogy egyáltalán ne reagáljon telefonos megkeresésekre.

3. Nem megfelelő pozíciók megpályázása

Rengeteg álláskereső igazodik ki nehezen az álláshirdetések tengerében. Ahány cég annyiféle pozíció megnevezés, sablonosan megfogalmazott feladatkörök. Tudom, hogy nem mindig könnyű eldönteni egy álláskiírásról, hogy megfelelő-e adott szakember tapasztalataihoz, így bocsánatos bűn az, ha valakinek egy-egy pályázata félremegy. Az már kevésbé megbocsátható, ha valaki konzekvensen számára teljesen irreleváns lehetőségeket pályázik meg. Általában ez a jelenség azokra a szakemberekre jellemző, akik már el vannak keseredve, akik úgy vélik teljesen mindegy hogy hova hívják be őket interjúra, csak végre valahára szeretnének eljutni egyig. Olyan szakemberekkel is találkoztam már, akik nem csak elkeseredettek, de egyenesen dühösek is voltak, a vissza nem jelzések aránya miatt, így már csak dacból is úgy döntöttek, hogy a HR-es oldal bosszantására elkezdenek irreleváns pályázatokat küldeni. Mindezt arra alapozva, hogy a másik oldalról ők maguk is rengeteg irrelevanciával találkoznak. Ez – remélem mondanom sem kell – a lehető legrosszabb stratégia álláskeresőként. A szemet- szemért elv nem sokszor vezetett már a történelemben jóra, így várhatóan azok a szakemberek, akik ezt a stratégiát alkalmazzák sosem, vagy csak nagyon sok kellemetlen hónapnyi keresés után fognak révbe érni.
Az álláskeresés önmagában, gyakorlati oldalát tekintve nem nehéz, tanulható folyamat. Az, hogy miként kell profi önéletrajzot írni, hogyan lehet jól szerepelni egy állásinterjún, elsajátítható utánajárással, vagy segítséggel. Vannak viszont olyan részegységei melyek bár apróságnak tűnnek, mégis ha nem figyel rájuk az ember, ellehetetlenítik a keresés sikeres végkifejletét. Amikor valaki álláskeresésre adja a fejét, akkor fontos, hogy azt egy jó mély levegő megtétele után tegye. Elkerülhetetlenül lesznek kudarcélmények, ahogyan sajnos azt sem lehet megúszni, hogy kellemetlenségek érjék ilyenkor az embert. Ami fontos, hogy mindenkinek tudatosítania kell magában, hogy végső soron saját maga ellensége, ha nem megfelelő hozzáállással kezeli az álláskeresést.

Amennyiben úgy érzed, hogy külső támogatásra van szükséged a profi álláskeresés elsajátításához, jelentkezz hozzánk egy ingyenes igényfelmérésre – egy kötetlen, fél órás szakmai beszélgetésre, ahol lehet hogy olyan kérdésekre is választ fogsz kapni, amik eddig végig a szemed előtt voltak, de nem figyeltél rájuk!

Jelentkezem ingyenes igényfelmérésre!