Az álláspiac ismeretének hiánya
Nem csak a régóta egy munkahelyen dolgozó szakemberek tapogatóznak a sötétben, amikor váltásra adják a fejüket. A legtöbb munkakereső egyáltalán nem ismeri az álláspiac működését, dinamikáját, ami igen megnehezíti a dolgukat. Milyen platformokon kell keresni, hova és hogyan kell hatékonyan regisztrálni, mennyi a reális bérigény, és még ezer kérdés, amire eddig, senki nem adott nekik választ, így a keresési idő gyakran a sokszorosára duzzad, és kudarcokkal teli hetek, hónapok következnek.
Az önéletrajz
Gyakran a szakemberek akkor kérnek segítséget tőlünk, amikor már 10 helyre elküldték anyagaikat, de egyikről sem érkezett visszajelzés, pedig úgy érezték, a pozíciót mintha csak rájuk szabták volna. Az önéletrajz funkciója az, hogy a HR-es vagy fejvadász rövid idő alatt képes legyen felmérni, hogy a jelölt alkalmas-e a pozícióra. A legtöbben nem tuják jól átadni a szakmai kompetenciáikat a CV-n keresztül. Nem jól állítják össze, és azt sem tudják, nem jó, ha minden pozícióra ugyanazzal az anyaggal pályáznak.
Fától az erdőt
Rendszerint találkozunk azzal a hozzáállással, hogy az álláskeresők hibáztatják a munkaerőpiacot, a HR-eseket, a világot, ahelyett, hogy megvizsgálnák azt, ők mit csinálnak rosszul. Biztosan állíthatjuk, hogy a karrierszerviz tanácsadásai után az eddig csak falakba ütköző szakemberek előtt kinyílnak az ajtók. Az karrierépítés tudatos munka, és pont olyan ismereteket igényel a sikerhez, mint egy nyelv- vagy KRESZ vizsga, amit csak a megfelelő felkészülés után lehet abszolválni.
A fentiekhez hasonlóan még számtalan olyan pont van a keresésben, amin gyakran elbuknak a keresők.
Ha szeretnéd megismerni ezeket, és tudatosan tenni azért, hogy végre minden igényednek megfelelő munkahelyen dolgozz, jelentkezz ingyenes konzultációra: