A folyamatos fejlődés fontossága

1024 683 Karrierszerviz

Általában minden szakember életében eljön az a pont előbb vagy utóbb, hogy úgy érzi mindent tud már, ami a szakmájához fontos, minden tapasztalatot megszerzett már, ami ahhoz kell, hogy élete végéig legyen biztos keresete. A baj ezzel csak az, ha valaki folyamatosan, egész karrierje során ugyan azzal foglalkozik és látókörét csupán csak egy irányba szélesíti, lehet végül kiég majd, vagy ami még rosszabb: rájön, hogy már nem tud továbblépni más munkakörbe, nem tud feljebb jutni a ranglétrán, mert megszerzett tudása csak egy darabig vitte el az úton.

Amikor arról beszélünk, hogy fontos a folyamatos fejlődés nem feltétlenül csak tréningek és különböző képzések elvégzésére lehet gondolni. Persze az mindig jó, ha a szakember folyamatosan frissen tartja tudását szakterületén és tájékozódik a jövőbeli trendekről, esetleges szakmáját érintő releváns változásokról. Aki azt mondja, hogy már mindent tud és hogy neki nem lehet újat mondani az saját magát csapja be. Ami viszont talán még a szakmai fejlődésnél is fontosabb az a személyiség fejlődése. Teljesen más az ember akkor, amikor elkezdi a pályafutását, mint a 10 évvel későbbi önmaga. Ezt a személyiség változást pedig, ha valaki nem kezeli tudatosan, nagy bajban lehet. Főleg akkor, ha hirtelen olyan helyzetbe kerül, hogy munkahelyet kell váltania.

A munkakeresés szinte lehetetlen annak, aki nem rendelkezik megfelelő önismerettel. Úgy nem lehet állást keresni, ha valaki nem tudja, hogy mik az erősségei és gyengeségei, hogy mik azok a tulajdonságok, melyeket latba vetve kiemelkedhet versenytársai közül. Ezzel együtt az önismeret nem egy veleszületett tulajdonsága az embernek. Ugyan úgy tanulást és fejlesztést igényel, mint az ember szakmai tudása. Nem szégyen az, ha valaki bevallja nem tudja egyedül felmérni képességeit, az már sokkal nagyobb baj, ha nem is próbálja meg. Egyrészt nem fogja tudni definiálni pontosan milyen állást, milyen munkahelyet is keres, másrészt nem fogja tudni önmagát megfelelően prezentálni egy állásinterjún sem. Olyan ez, mint az értékesítés esetében. Ha nem ismeri egy értékesítő maximálisan azt a terméket melyet el kíván adni, valószínűleg nem is lesz képes rá, hogy meggyőzze az esetleges vevőket a vásárlásról. Ebben a hasonlatban az álláskereső maga a termék, míg a munkaadók a vásárlók, akik szeretnének a legjobb termékkel együtt dolgozni.

Sokan vannak olyanok is, akik azért szenvednek munkahelyükön, azért égnek ki, mert elve nem a megfelelő munkakört választották ki maguknak. Önismerettel úgy gondolom a kiégés is kezelhető, de ehhez fejlődni kell. Fejlődni kell emberileg és meg kell ismernie mindenkinek saját magát a lehető legmaximálisabb módon. Sokan erre nem fordítanak elegendő figyelmet, megszereznek rengeteg képesítést, folyamatosan szakmailag frissen tartják tudásukat mégsem boldogok. Ezeknek az embereknek a jelentős százaléka pusztán csak azért nem elégedett, mert nem is tudja pontosan meghatározni, hogy mi az, ami elégedetté tenné. Aki már fiatalon is kellően tudatos, az általában nem hanyagolja el az önvizsgálatot mielőtt szakmát választ, de ez a ritkább. Az emberek általában a korral lesznek bölcsebbek és, ha valaki legalább odáig eljut az önismeretben, hogy beismeri van még hova fejlődnie, az már fél siker. A személyiségfejlesztés és az önismeret pedig a munkán kívül is sokat segíthet egy ember életminőségén, így semmiképpen sem elvesztegetett idő, vagy energia ezzel komolyabban foglalkozni.

Az, aki ismeri önmagát, az az élet minden területén boldogabb tud lenni és tudatosabban tudja kezelni az esetleges váratlan helyzeteket. Mindig fontos, hogy legyen ideje az embernek egy kis önvizsgálatra, és ha éppen krízis helyzetet él meg munkahelyén vagy nem tudja hogyan építse tovább karrierjét ne féljen segítséget kérni a fejlődése érdekében.

Amennyiben úgy érzed te is hasonló cipőben jársz, sikerült tudatosítanod, hogy valami nem a megfelelő módon működik karrieredben, de nem találod az okát, jelentkezz hozzánk egy ingyenes igényfelmérésre – egy fél órás, kötetlen szakmai beszélgetésre és nézzük meg együtt, hogy hogyan tovább!

Jelentkezem ingyenes igényfelmérésre!