Barion Pixel
Állásinterjú lemondás Karrierszerviz álláskeresés e-learning

Kell nekem ez az állásinterjú?

1024 683 Karrierszerviz

Ezer és egy oka lehet annak, hogy álláskeresőként elbizonytalanodsz, kell-e neked a következő állásinterjú. Somodi Bettina karrier-tanácsadó tapasztalatai szerint négy jellemző oka van annak, hogy valaki nem vesz részt az interjún. Mikor érdemes, mikor nem? Vegyük sorra!

A cégek HR-esei gyakran megtapasztalják, hogy hiába egyeztetnek telefonon az álláskeresőkkel, végül nem kerül sor az állásinterjú beszélgetésekre. Mikor és miért érdemes a lefixált időpontokban valóban részt venni az ismerkedésen? A karrier-tanácsadó segít neked eldönteni, ahogy azt is, mikor nem érdemes élni az állásinterjú lehetőségekkel.

1. Már nem aktuális az állásinterjú

A pezsgő álláspiacon az, aki aktívan tesz azért, hogy új munkát találjon, sikeresen talál is. Könnyen előfordulhat, hogy az interjúkon való részvétel után kap számára tetsző ajánlatot és el is fogadja. Emiatt a későbbre szervezett interjúkon nincs értelme részt vennie. Bettina szerint ez teljesen érthető, és a legtöbb cég tiszteletben is tartja. „Amennyiben már nem aktuális a keresés, jobb is, ha időben jelzed azt. Ezzel időt és energiát spórolsz a cégnek, aki tudhatja, hogy mivel kalkuláljon ez után.

2. Egy korrekt munkahely tiszteletben tartja a vis major helyzeteket

Lebetegedhetsz, vagy a gyermeked lehet beteg, közlekedési problémába ütközhetsz; akármi történhet, ami miatt nem tudsz részt venni a beszélgetésen. „Ne feledkezz el róla, hogy egy állásinterjú során emberek beszélgetnek emberekkel” – hangsúlyozza Bettina. – „Nagyon fontos, hogy amint megtudod, hogy nem tudsz elmenni, jelezd azt az állásinterjú szervezőjének. Jó eséllyel ajánl neked másik időpontot. Ha mégsem, az intő jel: egy olyan helyen, ahol nem tudják kezelni ezt a helyzetet, nem is érdemes dolgozni.

3. „Ma nincs kedvem, inkább kihagyom

Mivel egyre több álláshirdetés bukkan fel az állásportálokon, álláskeresőként egyre nagyobb merítésből tudsz válogatni. Nem meglepő, hogy ha párhuzamosan több toborzási folyamatban veszel részt, párat kiszelektálsz. Ugyanakkor a toborzási specialista szerint nem okos dolog csak úgy nem elmenni egy interjúra. „Mindegy, hogy mert épp nincs kedve, vagy behívták egy másik interjúra, ami jobbnak tűnik elsőre, nem érdemes kihagyni a találkozókat. Amíg valakinek nincs fix ajánlat a kezében, mindenképp érdemes élni az interjú lehetőségével.

4. „Valójában tudom, hogy nincs esélyem

A karrier-tanácsadó szerint az álláskeresési folyamatot sokszor önámítás kíséri. Sokan gondolkodnak úgy, hogy akár 50 helyre adnak be jelentkezést, pedig maguk is tudják, valójában csak 8 pozícióra alkalmasak. Amikor viszont számot vetnek a sikerességükkel, akkor azt tapasztalják, hogy az 50-ből csak 8 hely méltóztatta válaszra őket, abból sem mindenki pozitívan. Ez csalódással, szorongással és dühvel töltheti el az álláskeresőket. „Teljesen felesleges ez a folyamat. Azon kívül, hogy adott munkaadó számára igen negatív megítélése lesz az álláskeresőnek, önmagát is ámítja. Egy negatív spirálba kerül, amiből nagyon nehéz győztesen kikerülni.

Ennek fordítottja, amikor mégis behívják a jelöltet, ő végül mégsem jelenik meg, mert pontosan tudja, nem neki való az adott pozíció. „Ezzel nem ér semmit az ember. Csalódik önmagában, az ítélőképességében, csorbul az önbizalma, és az interjúztató félben is rossz benyomást kelt. Mindig olyan pozíciókra jelentkezz, amelyek kihívást és fejlődési lehetőséget rejtenek, de csak annyit, amellyel még boldogulhatsz” – tanácsolja a szakértő.

Bizonytalan vagy abban, hogy állnád meg a helyed egy állásinterjú helyzetben? Képezd ki magad minden eshetőségre e-learning kurzusunk segítségével, IDE kattintva!

Leave a Reply