Barion Pixel
Fizetésemelés Karrierszerviz Álláskeresés

A fizetésemelés jár vagy kérni kell?

1024 601 Karrierszerviz

Jó volna azt állítani, hogy a vállalatok zöme rendelkezik bérfejlesztési stratégiával, aminek a fizetésemelés fontos elemét képezi. Hazánkban azonban a vállalatok többségének nincs efféle stratégiája, a fizetésemelés pedig az egyik leginkább tabusított kérdéskör. Somodi Bettina karriertanácsadó tapasztalatai szerint előbb jutsz magasabb bérhez, ha váltasz, mintha kérsz.

Október elején bejárta a magyar sajtót a hír, miszerint a Pepsi vezérigazgatója soha nem járult a vezetősége elé fizetésemelés miatt. Úgy fogalmazott: „Nem tudom elképzelni, hogy azt mondjam a munkaadómnak: nem elég a fizetésem.” „Olyan kínosnak tartom.

Ezzel az állítással sokan tudunk azonosulni, ugyanakkor a többség jogosan érzi, kijárna neki több a teljesítménye alapján. A bérfeszültség az egyik legkínosabb téma vállalaton belül, mert minden aspektusából konfliktusokhoz vezet. Férfiak és nők, tehetségek és folyamatos fejlesztésre szorulók, izgágák és a maximális minimumot produkálók között eleve szinte áthidalhatatlan a feszültség. Hát még, ha a bérekről esik szó.

A férfiak sikeresebbek, ha a fizetésemelés a tét

A McKinsey és a Lean In kutatásai szerint a nők többször kérnek fizetésemelést vagy előléptetést. Ám a bértárgyalások közepette a munkáltatóik „túl agresszívnek” tartják őket, ezért férfiaknál kevesebbszer, az esetek 15 százalékában, járnak sikerrel. Ezzel szemben a férfiak 20 százaléka távozik elégedetten a fizetésemelés kapcsán ejtett megbeszélésekről.

Bettina karrier tanácsadóként és toborzási specialistaként számtalan interjút tudhat maga mögött. Ő rendre azt tapasztalta, hogy a nők egy állásinterjún visszafogottabban tárgyalnak a bérükről, többször alkusznak meg, mint a férfiak. „A jelenség mögött fordított logika áll. A nők gyakrabban használják azt a stratégiát, hogy miután már bedolgozták magukat, a teljesítményükre alapozva vetik fel a fizetésemelés témáját. Azonban ez több esetben zárul kudarccal. Nem egy kutatás feltárta, hogy több sikerrel kecsegtet, ha valaki eleve magasabb bérrel pályázik egy munkahelyre, minthogy harcoljon a fizetésemelésért.

A szakértő egyúttal azt is kiemeli, hogy a helyzetet alaposan megnehezítik a társadalmi beidegződések. A feminista gondolkodás terjedése ellenére is még mindig az a realitás, hogy egy háztartásban a férfi a fenntartó. „Ez az általános gondolkodásmód, hagyományos elképzelés. Legtöbbször azt tapasztalom, hogy a férfiak állásinterjún azért harcolnak magas fizetésért, hogy a nők és a társadalom egésze szemében kompetensnek tűnjenek. A nők pedig azért nem erőszakoskodnak olyan nagy arányban a magas keresetért, mert az nem nőies. Ezek azok a sztereotípiák, mély társadalmi berögződések, melyek még a legprogresszívabban gondolkodók fejében is jelen vannak.

Bettina leszögezi, hogy ha a fizetésemelés a célod, érdemes a munkahely váltást is megfontolnod. Az állásinterjún egy tól-ig összeget mondj, amelynek az alsó értékével is elégedett volnál!

Nehezedre esik a bértárgyalás? Adj bele mindent az álláskeresésbe, és készülj fel e-learning kurzusunk segítségével a bértárgyalásra IDE kattintva!

1 comment

Leave a Reply