Barion Pixel

Egy fejvadász perspektívájából: A profi álláskereső

1024 683 Karrierszerviz

 

Ennek két főbb oka van: egyrészt a legtöbb HR munkakörben dolgozó „kollégám” tökéletesen tisztában van területe hiányosságaival, folyamatainak gyenge pontjaival, így a „másokban a szálkát, de saját magunkban a gerendát” felfogást minden szakmabeli igyekszik kerülni. Másrészt, akárhonnan nézzük, az álláskereső bizonyos szemszögből kiszolgáltatott helyzetben van a munkaadói oldalhoz képest. Emiatt beismerem, óvatosan kell bánni az ezzel kapcsolatos kommunikációval. Ebben a cikkben igyekszem a lehető legtárgyilagosabban összeszedni mit tapasztal a mezei HR-es, fejvadász  egy-egy toborzás során. Előre is elnézést kérek, ha vélemény alkotásom nem minden mondatában objektív. Teljes emberi objektivitás egyébként sem létezik, ezt a cikket pedig – egyelőre – nem egy MI (Mesterséges Intelligencia) írja. 🙂

Nem releváns pályázók, rossz pályázati anyagok

Az egyik leggyakoribb dolog, amivel szinte minden nap szembesül az, aki toborzás-kiválasztás területén dolgozik az az, hogy sokan olyan állásokra nyújtják be a pályázatukat, amire egészen egyszerűen nem alkalmasak.

Mit értek nem alkalmas pályázó alatt?

Nem megfelelő végzettség, szakmai tapasztalat, nyelvtudás, vagy mind a három egyben. Azt elismerem, hogy nagyon sok olyan álláshirdetés van, ami nem kommunikál megfelelően. Viszont az a három dolog, melyet felsoroltam, egészen biztosan minden álláshirdetésből kiderül. (Itt máris kicsit részrehajló vagyok, mivel feltételezem, hogy állításom igaz. Ez nem jelenti azt, hogy soha nem láthatott egy álláskereső sem olyan hirdetést, melyben a három dolog egyike hiányzott volna. Mindenesetre, maradjunk annyiban, hogy a legtöbb álláshirdetésből ezek kiderülnek.) Szóval, ha olyan pályázó érkezik be egy-egy hirdetett pozícióra, aki még ennek a három alap kritériumnak – vagy valamelyikének a három közül – sem felel meg, egészen biztos, hogy nem fogja interjúra invitálni a HR az illetőt.

Szorosan összefügg ezzel az is, ha valaki csupán csak véletlenül kihagyta valamely fontos információt önéletrajzából. Ebben az esetben ugyan úgy nem fog behívásra kerülni az illető. Ráadásként még bosszankodásra is okot adhat pályázói oldalon, ha egyébként alkalmas lenne a megpályázott pozícióra. Egy ideális világban, minden HR-es, minden beérkező pályázót felhívna és feltérképezne. De sajnos nem élünk ideális világban. Ez nem csak az álláskeresésre igaz. A pályázati anyag nem fontos, amúgy sem ez határozza meg, hogy ki nyer el egy pozíciót elképzelést szeretném egyszer és mindenkorra száműzni minden álláskereső fejéből. Egész egyszerűen azért, mert nem igaz. Az igaz, hogy a végső döntés meghozatalánál már valóban nem számít, hogy adott pályázó milyen önéletrajzzal pályázott. Viszont el is kell jutni a végső interjú körig, ez pedig lehetetlen, ha valakit be sem hívnak a megpályázott pozícióra.

Következetlenség

Szerencsére a fent említett ponttal már jóval ritkábban találkozom, de még mindig többször, mint, ami a kívánt lenne.

Sajnos még mindig nagyon sok olyan pályázó van, aki nem veszi kellően komolyan kiválasztási folyamatát. Amivel a leggyakrabban találkozom, hogy egy adott pályázó első körben említett bérigényéhez képest, jóval magasabb bérelvárást támaszt, amikor már konkrét ajánlatot kap. Ennek oka számomra teljesen tiszta. Teljes mértékben megérthető, hogy amíg valaki nem ismeri a teljes bércsomagot és szakmai felelősségi kört, addig elég nehezen tud bérigényt meghatározni. Márpedig mi az első kérdés, amit minden HR-es feltesz? 🙂 Látod, teljes mértékben az érme két oldalán gondolkodom. Ettől függetlenül nem fog jó színben feltűnni az, aki kiválasztási folyamat közben módosít körről-körre bérigényt. Érdemes tájékozódni a piacon és már az első ilyen kérdésre is olyan választ adni, ami mellett ki tud tartani. Máskülönben nem csak a HR-es felet csapja be, de saját magát is.

Remélem, hogy aki végig olvasta ezt a cikket egy kicsit már könnyebben bele tudja magát képzelni a HR oldal mindennapjaiba. Ezzel a cikkel nem védőügyvédet szerettem volna játszani a szakma oldalán. Több ponton is jeleztem, hogy tökéletesen megértem és látom a HR szakma hiányosságait és az álláskeresők mindennapi küzdelmeit, nehézségeit. A HR kontra álláskereső témakörben egy dolgot szerettem volna csak tisztázni: fontos, hogy mind a két fél vegye a fáradtságot és megpróbálja megérteni a másik felet, megpróbáljon a másik fél fejével gondolkodni. Egy ideális világban ennek a két oldalnak egymásért kellene létezniük, kooperáltan kellene tudniuk működni egy közös cél érdekében. Ha ezt a gondolatot csak az Te fejedben, Kedves olvasó, sikerült elültetnem, akkor már egy lépéssel közelebb kerültünk az idealizált világképemhez, melyet ezúton is köszönök.

És szeretnék egy kis segítséget is nyújtani: megfelelő ismeretek nélkül elindulni az álláskeresés útján nem könnyű, sőt! Mi pedig azért vagyunk, hogy ezt az elindulást olyan ismeretekkel tegyük könnyűvé, ami segít az álláskeresésre nem nyűgként, hanem egy jó élményként tekinteni. Ingyenes igényfelmérésünkön átbeszéljük pontosan azt, hogy mik azok a buktatók, amikre érdemes odafigyelni.

 

Jelentkezem ingyenes igényfelmérésre!